İzmir Valiliği koordinesinde başlatılıp İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi tarafından; İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İmam Hatipliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve MÜSİAD işbirliğinde yürütülecek olan GENÇ AHİLER ve GENÇ LİDERLER Projeleri’nin protokolleri imzalandı. Projelerle girişimcilik kültürünün sosyal girişimcilik boyutuyla birlikte orta öğretim ve üniversite düzeyindeki gençler nezdinde yaygınlaştırılması, öğrencilerin girişimcilik ve liderlik vasıflarının ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Bir yıl sürecek projeler kapsamında öğrencilere girişimcilik konusunda eğitimler verilirken, aynı zamanda öğretmenlerin de girişimcilik konusundaki kapasiteleri geliştirilecek. Girişimcilik kültürünün daha erken aşamalarda yaygınlaştırılmasıyla, gençlerin kendi girişimlerini kurma konusundaki farkındalık ve becerileri artırılacak.

Valilik makamında düzenlenen imza töreninde konuşan İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız; küreselleşen dünyada insan ve bilginin en önemli iki kaynak haline geldiğini belirtirken “Bilgi ve insanın etkin birlikteliği, bireylerin girişimcilik ve liderlik vasıflarının ortaya çıkarılması ve geliştirilmesiyle artı değer oluşturmaktadır. Söz konusu vasıfların özellikle yeni nesillerde ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi, ülkemiz kalkınması için büyük bir çarpan etkisi oluşturacaktır. Bu projelerimizle, gençlerimizi tarihten gelen Ahilik değerlerimiz ışığında ticari ve ahlaki eğitimlere tabi tutarak, Ahilik kültürüne sahip girişimciler ve liderler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef çerçevesinde iş birliği yapmak üzere kurumlarımızın bir araya gelmesi hepimize memnuniyet veriyor. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Saffet Köse tarafından imzalanan protokolle tören son buldu.